Blog

Timeline

Blog

+ 3 in clasament, + ∞ la moral

Gata! Sirul rezultatelor SF din Bundesliga a fost intrerupt. Borussia a oferit aseara cea mai buna prestatie din acest sezon, reusind sa administreze prima infrangere din acest an lui Gladbach. Chiar daca rezultatul nu o arata, victoria de ieri a fost una mai mult decat categorica, un scor de nivelul 5-0 sau 6-0 fiind impiedicat numai de factori ce nu tin de baieti neaparat.

Modul in care am reusit sa scapam de povara ultimului loc din clasament vorbeste de la sine. Borussia a ratat intr-un meci cat in ultimele 6 la un loc. A pasat bine, s-a aparat cu brio, a avut viteza, pofta de joc, dar, cu toate astea, a reusit sa castige printr-un autogol de antologie al lui Kramer. Eu, autorul acestor cateva randuri, nu sunt deloc persoana care se lasa prada superstitiilor sau divinitatii. Cu toate acestea, nu pot sa nu remarc faptul ca evenimentele de ieri au avut o incarcatura simbolica mult mai mare decat in mod obisnuit. Cu un autogol precum cel de aseara o echipa se intalneste poate doar o data sau de doua ori in 100 de ani. Faptul ca acesta a venit fix acum, in acest context, in conditiile in care meciul decursese asa cum decursese, ma face sa cred cu tarie ca balonul de dimensiuni enorme incarcat cu tensiune si energie negativa s-a spart. Acest lucru nu reiese din afisajul de pe tabela, ci din descatusarea animalica a lui Klopp, Hummels si a suporterilor de pe stadion (sau din Halftime) din momentul ultimului fluier al arbitrului.

Victoria asta inseamna 3 puncte in plus in clasament si alte  pentru moral. Succesele ar trebui sa vina mult mai usor de acum, dar avem un drum lung si greu in fata in incercarea de a prinde unul dintre primele patru locuri la finalul campionatului.

Vom reusi.

10 comments
ionicagabi
ionicagabi

Am văzut meciul. O primă repriză în care gazdele nu au contat iar noi am intrat la cabine cu 2-0. Nu aş fi crezut că am putea rata victoria. Golurile luate au confirmat încă o dată faptul că nu mai ştim să ne apărăm. Au fost goluri pe care le primeşte doar o echipă mică, spre foarte mică. Ginter a greşit din nou la primul gol (a greşit decisiv în aproapte toate meciurile în care a jucat), iar la al 2-lea gol, cornerul lor a găsit o apărare a noastră cu gândul la Moş Crăciun. E drept că la faza de dinaintea golului 2 am avut acel gol anulat aiurea, gol ce ar fi închis meciul, dar e inacceptabil să fii egalat la Paderborn după ce ai 2-0 la pauză. Nu avem nicio scuză. Ghinionul se ţine scai de noi, iar de arbitrii prefer să nu vorbesc nici de această dată. Nu văd rostul.

Dar pe lângă toate acestea, cel mai tare mă doare că l-am pierdut din nou pe Marco. Am arătat foarte clar că fără el în teren suntem pe nicăieri. Acum, eu chiar mi-am luat gândul de la UCL-ul de anul viitor. Obiectiv în Bundesliga? Habar nu am. Sunt total dezorientat...

CivikRO
CivikRO

@ionicagabi Tocmai ce am citit ca se va intoarce la antrenamente in Ianuarie...cel putin astea sunt previziunile. Ma asteptam la mai multe luni de pauza, dar perioada care se vehiculeaza acum e doar o speculatie...Vom vedea...Marco nu e deloc protejat, nu cer asta, dar nu poti sa ai o asemenea intrare disperata la un asemenea meci, trebuie sa nu ai minte! Ce s-ar fi intamplat daca erau Messi sau Ronaldo, in locul sau?!!

Ai dreptate, defensiva a gresit din nou la ambele goluri, dar totusi, ieri ar fi trebuit sa castigam si cu aceste erori...Cat sa mai lasam greselile de arbitraj? Cred ca suntem singura echipa importanta a Europei care e dezavantajata in mod constant...E frustrant cand stii ca jocul nu iti merge prea bine, dar si asa ar trebui sa iei punctele...Si nu esti lasat.

Mai e mult pana la final, vom avea partide cu toate echipele care se bat la UCL. Avem sanse in continuare, ieri au fost rezultate favorabile, pacat ca nu am castigam. Dar nu o sa dau vina pe echipa, chiar nu e cazul!

Vlaad
Vlaad

@ionicagabi locul de UCL inca nu e jucat... mai ales ca e si unul de baraj. Totul tine de ce face echipa. Daca sunt meciuri castigate in mod constant, mai ales cu echipe mici.... atunci se strang si punctele, iar contracandidatele pierd si ele puncte. Etapa asta e cel mai bun exemplu: locurile 2-3-4-5 au pierdut toate. Era genul de etapa perfecta pentru ca BVB sa se apropie de partea superioara a clasamentului.

CivikRO
CivikRO

N-am vazut partida de astazi, dar sa ai 2-0 la pauza la o nou promovata si sa te egaleze e prea mult...La pauza ma si gandeam ca ne-am revenit si, gata, o sa incepem sa urcam in clasament. Si rezultatele din etapa asta ne avantajau...Ce naiba se intampla cu echipa asta???

CivikRO
CivikRO

Acum am citit de accidentarea lui Reus si am vazut intrarea asupra lui...si jegosul ala (fost jucator de-al nostru) a luat doar galben?! Incredibil!! Probabil ca Reus o sa stea o buna bucata de timp pe tusa, cel putin cateva luni.

CivikRO
CivikRO

Deci am aflat si ce naiba se intampla cu echipa asta...

Am citit intre timp ca am avut in min. 80, la 2-1, gol perfect valabil...E bataie de joc!

Reus cel mai probabil nu o sa mai joace pana la finalul sezonului...e dezastru! Wolfgang Stark sa se retraga din arbitraj, e batran si vede doar ce vrea...

ionicagabi
ionicagabi

Dresda în cupă. Se cam chinuie prin 3.Liga, aşa că ne putem gândi deja la sferturi.

Borusse
Borusse

Senzational gestul lui Kloppo...pur si simplu...rar se vad astfel de lucruri in fobalul european...cu adevarat Echte Liebe!!!!!!

CivikRO
CivikRO

E victoria care o sa ne schimbe sezonul in BL. Pacat ca a fost doar 1-0 si a trebuit sa suferim putin pe final, un 4 sau 5 la 0 ar fi fost mai aproape de realitate. O sa recuperam si diferenta de golaveraj cat de curand.