Logo
My Journal
Blog

Timeline

Blog

E groasă

Până astăzi am pus evoluțiile noastre slabe pe seama accidentărilor, a lipsei de concentrare, a lipsei de experiență în fața adversarilor care se apără aglomerat… Practic am refuzat să accept faptul că am putea avea o problemă mai serioasă. M-am contrazis în mod obsesiv cu unii dintre voi pe grupul de Facebook sau face to face, insistând că e vorba doar de un șir (prea lung) de ghinioane. Etapa trecută, Klopp a tras semnalul de alarmă. A spus că cu Hamburg am jucat orice, numai fotbal nu. Mă așteptam ca după aceste cuvinte să văd o reacție din partea jucătorilor.

Fără scuze

Azi am avut parte însă de furtuna perfectă. Toți jucătorii importanți au fost în teren, cu excepția lui Bender și poate Durm – niciunul însă nu e fotbalist decisiv pentru noi -, Klopp a dat semnalul că trebuie să ne trezim, întâlneam un adversar modest, fără forță ofensivă, iar fanii tocmai demonstraseră că sunt în continuare alături de echipă, în ciuda unor rezultate dezamăgitoare. Cu toate astea, am luat-o pe coajă, iar mai grav decât rezultatul și locul din clasament e faptul că nu am observat reacție din partea noastră – în special în apărare. Să nu ne ascundem după deget; am avut accidentați cu duiumul: Reus, Miki, Gundogan, Șahin, Kirch, pe alocuri Kagawa și Ramos… Dar greșelile mari, care ne-au costat atâtea puncte, au venit din apărare, în condițiile în care acest compartiment a fost ferit de accidentări. I-am avut apți în aproape toate meciurile pe Hummels, Sokratis, Ginter, Grosskreutz, Piszczek, Schmelzer și Durm. Cu toate astea, am ajuns de râsul Bundesligii pe plan defensiv. Doar să nu vrei, și nu marchezi în poarta Borussiei. Azi am luat 2 goluri din 2 șuturi pe poartă. Nu vreau să scotocesc prin statisticile celorlalte meciuri pierdute, că-mi fac nervi degeaba – știu deja că în fiecare meci pierdut am dominat ”pe hârtie”. M-aș fi așteptat ca, după 2-3 gafe mari, apărarea să conștientizeze că trebuie să se trezească. Mi-e încă greu să-mi dau seama dacă problema e la jucători sau dacă antrenorul nu reușește să-i pregătească exemplar pe plan defensiv. Tot ce știu e că cifrele arată un declin serios al echipei. Nu pot crede orbește nici în aparentul contrast al rezultatelor noastre din Bundesliga-UCL. Dacă reușiți să credeți cu adevărat într-u parcurs impecabil al nostru la nivel internațional, cu jucători predispuși la asemenea gafe, vă invidiez pentru optimism. Eu nu vreau să știu ce s-ar întâmpla dacă BVB cu forma fotbalistică de azi ar da peste vreun ”mamut” spaniol sau britanic.

Consecințe

Locul din clasament e o problemă uriașă. Ne putem îmbăta cu apă rece, să vorbim despre un început mai slab de campionat pe care-l vom compensa prin evoluții bune în retur. Problema intervine atunci când contracandidatele tale la locurile de Champions League își fac datoria și câștigă puncte, distanțându-se de tine. Pentru a le prinde din urmă pe Leverkusen, Gladbach, Wolfsburg, Schalke era nevoie să culegem puncte de azi (deja ieri). Pentru a-i prinde din urmă e nevoie să joci impecabil, iar ei să piardă multe puncte. Nu găsesc din păcate indicii care să mă facă să cred în jocuri (și mai ales scoruri) bune etapă de etapă, de-acum încolo. Mai avem de jucat cu Bayern, Gladbach, Paderborn, Wolfsburg, în condițiile în care lui Schalke și Leverkusen le-am lăsat deja câte 3 puncte. Rezultatele nu au impact doar asupra fanilor – dacă asta ar fi fost singura repercusiune, aș fi acceptat-o cu stoicism și aș fi înghițit în sec eșecurile. Avem însă în lot niște fotbaliști valoroși, care și-ar putea căuta de lucru în altă parte dacă nu ajungem în UCL și anul viitor. Ratarea Champions League ar însemna venituri mult mai mici pentru cub, în condițiile în care noi deja am început să creștem nivelul cheltuielilor, în special prin ridicarea plafonului de salarii, dar și prin transferuri tot mai costisitoare. Avem niște acționari (Puma, Evonik, Signal Iduna) care nu au investit în acest club pentru a acoperi găuri financiare, ci pentru a scoate profit, pe care nu-l poți obține prin regres fotbalistic. Dacă judecăm doar în cifre, suntem la al doiea sezon consecutiv de regres. Fanii adevărați rămân lângă echipă indiferent de situație, dar ratarea Champions League ar atrage, în mod evident, un șir de schimbări în care ar putea fi implicați atât unii jucători, cât și antrenorul sau sponsorii ce ne decid până una-alta bugetul. Tocmai de aceea, singurul sentiment care-mi ”bate” dezamăgirea în acest moment e îngrijorarea. Suntem ultimul club romantic al fotbalului european (la nivel înalt), avem o poveste de tip Cenușăreasa pe care au îmbrățișat-o microbiști de pretutindeni, însă ne aflăm într-un impas evident, pe care suntem obligați să-l depășim acum, dacă vrem să avem continuitate în fotbalul mare. Nu avem bugetul lui United, pentru a ne permite un sezon dezastruos.

Sunetul de alarmă se aude de câteva săptămâni, butonul a fost apăsat în mod obsesiv de presă, de fani, de antrenor. Încă așteptăm o reacție.

PS: Scriu aceste rânduri ”la cald”, afectat de rezultat, de joc, de situația din clasament. Îmi cer scuze dacă am deranjat pe cineva cu tonul meu pesimist. 

Echte Liebe.

7 comments
buzucmarius
buzucmarius

immobile nu-i poate lua locul lui lewandowski. este al gen de jucator. eu as incerca sa-l trimit in stanga terenului sau sa-i asez un partener in linia de atac

Vlad Pirvu
Vlad Pirvu moderator

Exact cum discutam cu Civik aseara, cred ca ne-am lasat dusi de val. Am fost orbiti de ceea ce a facut Klopp la club in ultimii ani si de jocul din ce in ce mai bun pe care l-au prestat baietii. Am scapat din vedere un lucru esential, si anume ca un club care are performante notabile in mod constant, an de an, are nevoie de timp. Trebuie sa intelegem acest lucru inainte de toate si sa ne trezim din visarea in care, din pacate, am cazut absolut toti, de la suporteri la conducere si jucatori.


Transferurile destul de costisitoare pe care le-am facut au avut darul de a ne pacali, de a ne induce ideea ca gata, suntem unii dintre ei. Nu suntem inca acolo, dar, asa cum spun mereu, suntem pe drum. 


Aseara eram foarte bulversat, dar astazi cred ca pot privi lucrurile cu obiectivitate si cu mai multa claritate. Rezulatele astea nu reprezinta niciun capat de tara atata timp cat inca suntem in joc pentru obiectivele propuse. Borussia traverseaza o perioada de criza, dar daca privim realist si de deasupra lucrurilor, la ce lot avem, imposibil sa nu ne bucuram de fotbal de cea mai inalta calitate spre sfarsitul anului si, de ce nu, de performante importante.


Klopp nu va pleca nicaieri acum si nici la sfarsitul sezonului. In cel mai rau caz, o va face in cazul in care compromitem definitiv anul asta, iar sezonul urmator nu dam semne de revenire. Iar asta nu se va intampla, va asigur.


Miercuri avem meci la Istanbul si bag mana in foc ca vom face un meci bun. Apoi cu o victorie cu Hannover acasa si un joc bun la Munchen, suntem inapoi pe traseu.

CivikRO
CivikRO

Hai sa zic si eu doua-trei cuvinte, in legatura cu situatia din prezent si cum vad lucrurile:

1. In cea mai mare parte, sunt perfect de acord cu articolul. Din pacate, socul nu s-a produs ieri. Am oferit putin fotbal, iar in defensiva am fost din nou comici. Ne place sa ne-o facem cu mana noastra, in prezent adversarul trebuie doar sa se prezinte la meci, de restul ne ocupam noi. Relatiile de la mijloc in sus nu prea exista (nu ca in defensiva ar exista), trebuie sa le acordam putin timp...

2. Nu doresc sa iau in calcul o posibila plecarea a lui Klopp. El nu ar trebui niciodata demis (asta pentru ca am discutat cu Vlad aseara despre reactiile de dupa meci, relatate de Alfred), singura modalitate de a parasi clubul trebuie sa fie din propria dorinta. Sunt perfect de acord sa plece dupa ce castiga UCL - cred ca asta este si dorinta sa. Raman optimist in privinta acestui lucru. Conducerea trebuie sa aiba rabdare si sa ii acorde credit in continuare!

3. Orice echipa a avut parte de asemenea momente. Mi se pare ca am inceput sa avem asteptari prea mari de la aceasta echipa (nu numai eu, ci cam toata lumea). Cat timp asupra echipei nu a fost presiune, ea s-a descurcat excelent si a avut rezultate notabile. Ne dorim sa fim la nivelul lui Bayern...poate o sa ajungem acolo, dar ne trebuie timp. Sarim etape...Daca noi ne plangem de situatia din prezent dupa numai cateva etape, ce ar trebui sa zica fanii lui Arsenal sau Liverpool, echipe de traditie, cu multi bani in conturi???

4. Transferurile nu au fost tocmai reusite, ce e drept. Totusi, e greu sa ii ceri unui nou venit sa joace precum Lewandowski (va amintesc ca in primul sau sezon la Dortmund a fost slab, maxim mediocru, chiar daca nu a costat cat Immobile) inca de la primele meciuri. Raman la parerea ca inlocuitorul sau trebuia adus inca din iarna, pentru a se acomoda cu stilul nostru...

5. Ciclul se apropie de final: Gotze si Lewandowski au parasit deja clubul, Reus mai mult ca sigur o va face la finalul sezonului. Am avut atatia si atatia accidentati, in ultima vreme. Trebuie creata o noua echipa, trebuie sudate noi relatii de joc, mai ales la mijloc. Eu cred ca echipa din prezent isi va atinge maximul de forma exact cand trebuie, si anume in primavara. Dar mai intai trebuie sa ne rezolvam gaurile din defensiva, obligatoriu.

6. Sezonul se incheie pentru mine in momentul in care nu mai avem sanse la locurile 1-4, si parasim UCL. Pana atunci, suntem in carti. :-)


Echte Liebe!

Dragos Lazarescu
Dragos Lazarescu

@CivikRO de acord cu ce ai spus, cu mențiunea că am ceva de adăugat la punctul 3. În primul rând, fără să vreau să te atac, mie mi se pare că tu ai avut cele mai ridicate așteptări vizavi de viitorul echipei... Mereu vorbeai de finala UCL și de titlu - de unde veneau probabil și reacțiile de nemulțumire/dezamăgire extremă când ratam trofee. Să înțeleg că ți-ai ajustat așteptările? :)

Apoi, e adevărat că LFC și Arsenal au înghițit în sec mai mult timp decât noi, având bugete mai mari, dar să nu uităm că evoluează într-un campionat în care cu greu poți numi favorita la titlu la începutul sezonului, lupta a vârf fiind o cursă în 4-5-6 echipe (cu bugete uriașe), nu în 2 - maxim 3, ca în BuLi.

CivikRO
CivikRO

@Dragos Lazarescu @CivikRO E cat se poate de adevarat ca am avut asteptari mari (am si spus asta mai sus), dar aceasta perioada cu rezultate lamentabile m-a facut sa revizuiesc situatia si sa vad altfel lucrurile. Echipa de acum 2 sezoane nu mai e. Nu mai suntem acea "gasca nebuna" care uimea Europa.

Cred in continuare in UCL. Mi-e la fel de clar ca nu putem lupta pe mai multe fronturi anul asta, iar daca BL tot e pierduta...ma multumesc cu celalalt trofeu :-) Punctul 6 ramane in picioare...Timing-ul e foarte important, daca jucatorii vor fi in forma la primavara (eu asa cred) si vom reusi sa sudam relatiile de joc pana atunci, raman la parerea ca avem sansa noastra in Europa.

AdrianIonutDiaconu
AdrianIonutDiaconu

Sincer, nu stiu ce se intampla cu cei doi "campioni mondiali" din echipa noastra. Weidenfeller a zburat, pur si simplu, ca Superman pe langa mingie la golul doi, in timp ce Hummels a inceput sa o comita din primele minute, cand a incercat sa iasa din aparare cu mingia la picior, iar un adversar doar la contrat. Rezultatul acestei contre.....Hummels in fund pe teren, mingia a ramas la piciorul adversarului si contraatac. Singurul care a mai stralucit putijln a fost din nou Reus, pe care tare imi este frica ca o sa-l pierdem inca din iarna, daca vom continua in stilul acesta. Micky.....sa zicem doar ca a revenit dupa accidentare, desi a stat pe banca tot o luna ca si Reus, daca nu ma insel, iar Gundogan, nu trebuie pus la zid momentan, caci omul doar ce reinvata sa joace fotbal. Immobile, vreau sa cred in continuare in el, chiar daca nu am fost de accord cu aducerea lui, caci nu degeaba a fost cel mai bun marcator din Serie A. Totusi parerea mea este ca performantele lui pana acum, sunt strans legata de problemele lingvistice (din proprie experienta stiu ca italienilor le este destul de greu sa invete engleza, ce sa mai zic atunci de germana). Grosskreutz...nu mai este ce a fost, doar Pisczek mai tinde catre forma de altadata a echipei. Pentru a incheia, un soc trebuie 100% la echipa, cred ca toti sunteti de accord cu asta, totusi sper din tot sufletul ca acest soc sa nu se abata asupra lui Klopp. Adica pana acum, conducerea Borussiei nu mi-a dat motive de ingrijorare, in privinta tuturor deciziilor luat, asa ca sper sa nu "calce in strachini" tocmai in cel mai greu moment prin care trece clubul nostru, din ultimii ani.

RobertClaudiuModrescu
RobertClaudiuModrescu

Eu sunt de parere ca din cauza noilor achizitii (slabe si inadaptabile la stilul nostru de joc), dar si a plafonarii vechilor jucatori am ajuns aici.Ce e de facut ? Poate doar Klopp sa stie (sau nici el) , eu personal nu mai vad galbenul ci doar negrul de la echipa!